Wchodzę sobie na forum,  a tam ciekawe posty o znaczkach licencji i dyskusja o tym co oryginalne a co rzemiosło:

http://www.forum125p.pl/viewtopic.php?f=38&t=2669&start=10

Zaraz potem wchodzę na allegro zobaczyć co się sprzedawało i krew mnie zalewa:

http://allegro.pl/znaczek-emblemat-licencja-fiat-125p-126p-nowy-i2859636374.html

Przecież to jest współczesne rzemo! Nie byłoby problemu, gdyby ktoś się do tego przyznawał, ale chamsko podrabia etykietkę dawnego producenta i sprzedaje jako trzydziestoletnie leżaki. To już zwyczajne oszustwo. Najgorsze jest to, że ludzie nie widzą marnej jakości i licytują jak oryginalne znaczki! No ludzie, ręce opadają. To mi przypomina spreparowane prospekty Monte Carlo i Akropolisa, które ktoś robił za pomocą painta i papieru maczanego w kawie i sprzedawał za ciężkie pieniądze na allegro.

Jeszcze raz, tak wygląda oryginał:

1494386528

Znaki licencji powstawały w Katowickim Zjednoczeniu Produkcji Rynkowej PRODRYN (od 1982 w  Zrzeszeniu PPR „Prodryn”), w Przedsiębiorstwie Wyrobów Metalowo-Elektrotechnicznych w Sosnowcu. Czy do czasu usunięcia znaczka z fiata, czyli do końca 1982? Nie wiadomo, ale nie kojarzę znaczków z etykietką młodszą niż 1982. Z braku druków w czasach kryzysu miewamy karteczkę z przybitą pieczątką. Znaczki potrafią się delikatnie od siebie różnić – formy zużywały się/były odtwarzane, wydaje się, że te młodsze nie mają tak wyraźnych srebrnych „fal”, a napis ma niedoskonałości w malowaniu.

Muszę jeszcze napisać o znaczkach na przednią atrapę, bo tu też odchodzi przekręt (ale nie ma udawania oryginału za pomocą lewych etykiet, w opisie aukcji też nie ma mowy o tym, że to „zamiennik”):

http://allegro.pl/emblemat-znaczek-fiat-125p-fso-polski-fiat-i2997134792.html

No nikt nie wmówi mi że to oryginał, 10 lat temu kupić można było w sklepikach z częściami za 6,50zł.

Wysyłajcie linki znajomym i krewnym (królika też), niech się miłośnicy 125p przestaną nabierać.

Niech panowie zwiną interes, albo niech nauczą się robić wierne repliki, czego i nam życzę.

 

 

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter