Jak miło zebrać jakieś żniwo wpisu. Mój dobry znajomy z Wrocławia (pozdrowienia) ma kolegę, który kupił od swojego wuja fiata z fabrycznym dieslem.

Powyższe zamówienie jest poglądowe i  pochodzi z białego diesla sprzedanego w zeszłym roku na allegro, odebranego w Poznaniu w lipcu 1986 roku. Wracając, jak twierdził wuj kolegi, fiata kupił w 1987 roku za 6000 dolarów. Trochę dziwna suma, potwierdzona i stosowana była cena 4500 dolarów, nie przypominam sobie żeby w 1987 roku dolar stracił na wartości 30%. To jest jeszcze nie najbardziej ciekawe.  Zachowała się umowa sprzedaży, a z niej mamy dwa ciekawe numery:

– numer nadwozia 2293077

– numer silnika 403659

Jak widać, zakupione przez FSO silniki przyjechały z już nabitymi numerami. Pierwszy raz w życiu żałuję, że nie znam się na volkswagenach, chciałbym ustalić datę produkcji tego silnika. Powróżyć mogę za to z numeru nadwozia. Odpowiada on produkcji  z maja 1986 roku. Wygląda więc na to, że był to egzemplarz z tej pierwszej serii wprowadzonej do sprzedaży latem 1986 roku.  Czy oznacza to, że była to jednak jedyna seria, sprzedawała się kiepsko, a zatem aż do 1987 roku? Czy odmłodzono fiaty wpisując do faktur rok produkcji 1987? Do tego potrzebna była by tabliczka znamionowa. Hm, spróbuję sprawdzić jaki numer i rok produkcji ma jeden istniejący do dziś passat z silnikiem dużego fiata. Nie zachowała się dwustronicowa ulotka A4 wręczona potencjalnemu (a może tylko właściwemu) nabywcy. Jednakże wiemy już, że taka była, nie wypłynęła jednak nigdzie jak do tej pory.

Przy okazji znajomy opowiedział koledze kilka ciekawostek z życia posiadacza dużego fiata z zapłonem samoczynnym.  W latach 90. rozwoził nim pizzę. Wielokrotnie pracownicy stacji benzynowych wybiegali z budki z krzykiem, że nalewa diesla do dużego fiata. A czasy to były takie, że ropa kosztowała 1,8 zł za litr, przy bardzo niskim spalaniu trudno było o auto jeszcze bardziej rewelacyjnie tanie w utrzymaniu. Nikt nie wierzył, że to fabryczny silnik.

Oczywiście proszę, gdyby ktoś miał jakieś numery egzemplarzy 1.6D o podzielenie się, Duży Fiat jak żaden inny samochód zasługuje na perfekcyjnie zbadaną historięJ

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter