Wczoraj dostałem pytanie od użytkownika forum125p.pl:

Witam,
Mam ważkie pytanie: w którym miejscu na tylnej szybie był przyklejany napis „hamulce tarczowe ze wspomaganiem”? Na Twojej stronie w zakładce „historia” jest zdjęcie z naklejką po prawej stronie, natomiast kilka osób zwróciło mi uwagę, że naklejka powinna być na środku szyby…
Z góry dzięki za pomoc!

Ponieważ sprawa jest rzeczywiście ważka, odpowiem na stronie. Po raz pierwszy informacja o naklejce pojawiła się chyba w Motorze z 1 czerwca 1969 roku, przy okazji opisywania zmian w modelach FSO:

 Motor może sobie tym razem pogratulować, że nasza inicjatywa umieszczenia na tylnej szybie samochodu Polski FIAT 125P napisu ostrzegającego o tym, że samochód ma ostre hamulce znalazła uznanie w oczach FSO i samochody są wyposażone w kalkomanię z napisem: HAMULCE TARCZOWE ZE WSPOMAGANIEM. Być może napis ten zwróci uwagę innych użytkowników jezdni na ten nasz, ostro hamujący samochód. 

Widzimy wyraźnie, że naklejka jest w prawym dolnym rogu szyby. Oto inne zdjęcia z oryginalnymi naklejkami:

Napis jest zawsze w prawym dolnym rogu, ale trochę „wędruje”, raz jest bliżej krawędzi, raz dalej. Ciekawostka: w dwóch przypadkach oprócz „hamulców” mamy także naklejkę z rocznikiem 1969, fiat z wystawy ze Szczecina jest nowiutkim egzemplarzem z FSO i dostał ją fabrycznie. Identyczną ma fiat ze Ściany Wschodniej.

Tutaj podano wymiary repliki

http://forum125p.pl/viewtopic.php?f=5&t=2216

Na koniec bardzo ważna sprawa: AAAA, NAKLEJKA TA STOSOWANA BYŁA WYŁĄCZNIE W 1969 ROKU, naklejanie jej na inne roczniki, szczególnie MRy, jest szczytem obciachu 😉

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter