Już podczas tworzenia pierwszej strony w 2002 roku miałem szczególnie na uwadze podstronę HISTORIA. Moim ulubionym zajęciem było wtedy objeżdżanie parkingów z notesikiem i dopatrywanie się zmian produkcyjnych w 125p, a jeszcze w 2003 roku udało mi się opisać kilkadziesiąt sztuk z piotrkowskich ulic. Nie umiałem wtedy czytać nawet roczników z szyb, wiedziałem już jednak, że lista zmian z książki Eugeniusza Kaima jest wysoce niekompletna, a z czasem okazało się również że bardzo myląca. Punkty i daty w dziale HISTORIA dotyczące zmian produkcyjnych tworzyłem zatem na podstawie własnych obserwacji, a mogłem obserwować tylko zmiany w nadwoziu i wnętrzu (wścibskie zaglądanie do tego drugiego skończyło się raz nawet publicznym oskarżeniem o bycie złodziejem, obywatelskim zatrzymaniem i wezwaniem policji – dobrze że obyło się bez samosądu).

Fiaty z ulic znikły, odtąd źródłem obserwacji jest internet, pomocne są też katalogi części, choć tam opisywane zmiany trzeba zawsze weryfikować. Wiedza o zmianach poszła do przodu, a podstrona HISTORIA pozostała w tyle z informacjami podstawowymi, a nawet błędami. Wziąłem się za to, oto przykłady nowości ;):

Zachęcam do przejrzenia całości i dzielenia się wszelkimi uwagami. Dzięki wiedzy o zmianach każdy przy odnawianiu fiacika może jak najbliżej oryginałowi. Ja na przykład niedawno dowiedziałem się, że włącznik szyby ogrzewanej w moim roczniku 76 był wymieniany. W latach 70. stosowano na klawiszach stary, nieujednolicony typ ideogramów na przyciskach, to też jest temat na wpis.

O właśnie, już mi się przypomniało, że trzeba ustalić kiedy dokładnie zniknął „banan” spod przedniego pasa. Było to w 1976 roku, a więc pomiędzy zmianami w przednim pasie, wszystkich właścicieli rocznika 1976 z fabrycznym pasem proszę o kontakt.

Następne do opracowania będą lusterka stosowane w 125p fabrycznie, typy i kody kolorów felg. Na razie szykuję się na zlot Polskiego Fiata nad Balatonem! 🙂 25-27 lipca, będzie relacja:

http://www.tihany2012.gportal.hu/

tihany

 

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter