Wpis i dyskusja na temat rzemieślniczych „licencji fiat” przypomniała i zwróciła uwagę na produkowane niewiadomomi gdzie i przez kogo przednie znaczki wzorowane na tym stosowanym w latach  1977-1982:

znaczek rzemiosło 125p fiat  kopiaSpotkałem się z opiniami, że był on stosowany przez FSO gdy zabrakło oryginalnych znaczków, albo z jeszcze innych powodów jak dużo deszczu w sądeckim czy braki materiałowe spowodowane sankcjami Regana. Niektórzy widzieli też znaczki te na samochodach, które nijak nie wyglądały na przerabiane albo remontowane. Mnie nic nie przekona, nigdy nie widziałem takiego znaczka na starym zdjęciu czy prospekcie, i wystarczy przyjrzeć się, aby stwierdzić, że to nie mogło wychodzić z FSO. Wiele można zarzucić inżynierom Śrubakom i komunie, wypuszczali buble, ale nie aż takie.

Ale najgorsze znów jest to, że znaczki takie, z metalizowaną współcześnie ramką, sprzedawane były i są nadal na allegro za 90 zł i więcej. I znalazło się wielu kupujących.

Wystawiłem więc na allegro taki sam znaczek za złotówkę. Aukcja potrwa 14 dni, a jeśli się sprzeda to mam jeszcze drugi. Kupiłem je 15 lat temu, gdy zaświeciły mnie, 12-latkowi, na najwyższej półce w piotrkowskim motozbycie.  Kosztowały 6,50 sztuka i na ulicy zorientowałem się, że coś jest nie tak. Przez tyle lat trzymałem je ze świadomością bycia nabranym, czas wreszcie się oczyścić i zrealizować straty na tym zakupie. A może jednak osiągnie 6,50zł? 🙂

http://allegro.pl/fiat125p-pl-fso-125p-znaczek-przedni-znak-nowy-bcm-i3190754979.html

Na koniec galeria, a już za parę dni rozprawimy się z kolejną legendą związaną ze 125p.

DSC_0032DSC_0035DSC_0034

 

 

  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • PDF
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter